środa, 18 stycznia 2017

Czy wśród bohaterów literackich są tacy dla których patriotyzm stanowi sens i cel w życiu?

Patriotyzm to  postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To również pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Uważam, że bohaterowie takich lektur jak Kamienie na Szaniec, Reduta Ordona czy Latarnik byli uosobieniem tej cechy i stanowiła ona dla nich sens i cel w życiu.
                Swoje rozważania rozpocznę od zapoznania z postacią, która wywołuje we mnie największe emocje. Mówię tu o Janie Bytnarze ,,Rudym” z powieści Aleksandra Kamińskiego pt. ,,Kamienie na Szaniec”. Akcja powieści rozgrywa się podczas II wojny światowej. Główni bohaterowie, m. in Janek, są harcerzami. Rudy jest bardzo inteligentny. Interesują go problemy religijne, kulturalne czy społeczne. Ale interesuje się również sytuacją w kraju. Nie znosi hitlerowców i razem z kolegami są organizatorami licznych zadań pokazujących Niemcom, że Polska się nie poddała, że nadal jesteśmy i w końcu odzyskamy siły. Kiedy zostaje aresztowany, mimo długim torturom, biciu, poniżaniu i zastraszaniu, w imię Ojczyzny i dla jej dobra- nie wydaje nikogo.
                Kolejną osobą jest Julian Konstanty Ordon. Podporucznik i dowódca artylerii reduty podczas powstania listopadowego, bohater wiersza Adama Mickiewicza pt. ,,Reduta Ordona”. Wykazał się postawą patriotyczną podczas tego historycznego wydarzenia. Toczyła się walka Rosjan z Polakami. Z fortu strzały leciały jeden za drugim. Adiutant sięgał do kieszeni i podawał kolejne naboje, gdy w pewnym momencie zorientował się, że  zapasy się wyczerpały. Ordon widząc zbliżających się Moskali i wstrzymany ogień postanowił działać. Zdenerwowany, na pograniczu śmierci- wysadził redutę. A razem z nią siebie. Zrobił to, aby uratować Polaków przed niewolą. Chciał aby zginęli honorowo. I z powodu tego chwalebnego wydarzenia, uważam, że Ordon był prawdziwym patriotą.
                Nie wolno też pominąć Skawińskiego- głównego bohatera noweli Henryka Sienkiewicza pt. ,,Latarnik”. Walcząc za Ojczyznę w powstaniu listopadowym, ryzykował własnym życiem. Przetrwał, lecz po tym chwalebnym wydarzeniu musiał opuścić Polskę. Tułał się po świecie szukając swojego miejsca, walczył dla innych narodów, podejmował się pracy w wielu zawodach. W końcu znalazł pracę jako latarnik. Pewnego dnia dostał paczkę książek, a w niej m.in.  polską lekturę ,,Pan Tadeusz”. Zafascynowany powieścią, zapadł w głęboki sen i myślami wracał do swej kochanej Polski. Zrozumiał, że to jest jego miejsce na ziemi i że kocha swoją Ojczyznę i za nią tęskni.

                Uważam, że przytoczone powyżej argumenty przekonają czytelników do słuszności postawionej tezy. W polskiej literaturze jest wiele bohaterów o postawie patriotycznej. Należy o tym pamiętać i brać z nich przykład. Powinniśmy być dumni z naszej Ojczyzny.            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz